- CHECK-IN.DK - https://check-in.dk -

Vinter 2026/27: Fem nye ruter fra Hamborg Lufthavn

I den kommende vinter får Hamborg Lufthavn nye ruter til både storbyer og feriedestinationer. Både EasyJet og Eurowings øger kapaciteten i den nordtyske lufthavn, der også benyttes af mange danske rejsende

Med nye ruter til Prag, Sevilla, Edinburgh, Jerez de la Frontera og Klagenfurt får Hamborg fem nye destinationer i de kolde måneder. Vinterplanen byder også på flere afgange til en række andre rejsemål.

EasyJet er et af de selskaber, som øger aktiviteten i Hamborg Lufthavn. Selskabet udvider med to ruter til Prag og Sevilla og vil derfor flyve til i alt ni destinationer, når vinterens trafikplan træder i kraft den 25. oktober. Der bliver to ugentlige afgange til den tjekkiske hovedstad og en ugentlig flyvning til Sevilla. Allerede i september udvidede EasyJet med to afgange om ugen til Genève i Schweiz.

Eurowings vil for første gang også flyve til Jerez de la Frontera i Andalusien i Spanien om vinteren, hvilket bliver med en ugentlig afgang. Til december øger Eurowings med en rute til Edinburgh i Skotland, som der flyves til to gange ugentligt.

Desuden kommer endnu en vinterdestination på programmet, når SkyAlps fra den 17. december flyver direkte fra Hamborg til Klagenfurt. Det italienske flyselskab tilbyder to afgange per uge til Klagenfurt, der ligger i Kärnten i det sydlige Østrig.

”Vi er glade for, at flere flyselskaber udvider deres udbud fra Hamborg til vinteren. Samtidig vokser valgmulighederne på de eksisterende ruter. Dette giver ikke kun vores passagerer mulighed for at opdage nye destinationer, men også for at nå velkendte destinationer mere fleksibelt,” siger David Liebert, chef for luftfart i Hamborg Lufthavn.

Også for danske rejsende
Han fremhæver, at Ryanair genoptager sine to ruter til Málaga og Porto, og begge byer betjenes med to flyvninger om ugen.

Wizz Air genåbner en rute til Pristina fra den 15. december. Kosovos hovedstad vil blive betjent nonstop på tirsdage, torsdage, lørdage og søndage. Royal Jordanian øger antallet af flyvninger til Amman fra to til tre om ugen i vinterplanen. Air Union udvider også sin rute mellem Hamborg og Friedrichshafen fra tre til fire ugentlige afgange på grund af stor efterspørgsel.

De nye ruter og de ekstra forbindelser kommer også de danske rejsende til gode, da Hamborg Lufthavn er populær blandt især jyske passagerer. Det anslås, at et par hundrede tusinde danskere hvert år flyver fra Hamborg Lufthavn, der i 2025 havde 14,8 millioner passagerer. 55 flyselskaber er aktive i lufthavnen og flyver til 120 forskellige destinationer.

Nye oversøiske ruter fra Frankfurt
Frankfurt Lufthavn har også offentliggjort flere nyheder i sit vinterprogram, der omfatter ikke færre end 231 destinationer i 92 lande. Blandt de største nyheder i Tysklands største lufthavn er, at Lufthansa igen vil flyve til Kuala Lumpur i Malaysia, og det sker med flyvninger fem gange om ugen.

Frankfurt byder også velkommen til et nyt flyselskab, da Air Arabia fra den 4. november vil flyve dagligt fra Frankfurt til hjemmebasen i Sharjah i De Forenede Arabiske Emirater. Herfra er der videre forbindelser til et stort antal destinationer i Mellemøsten, Afrika og Asien.

 

Relaterede artikler

Nulvækst i Hamborg Lufthavn: ’Ikke et let år’

Hamborg Lufthavn øgede indtjeningen i 2025

Spanien dominerer på populære flyruter fra Hamborg