München Lufthavn har rundet én milliard passagerer, og det blev fejret af både lufthavnen og Lufthansa. Flyselskabet og lufthavnen er netop gået sammen om en udvidelse af Terminal 2, som skal øge kapaciteten med 10 millioner passagerer.
I sidste uge var der en fejring i München Lufthavn, som kun kan finde sted én gang. Den 17. marts klokken 12 bød lufthavnen nemlig velkommen til sin passager nummer én milliard siden åbningen i 1992.
Fejringen stod lufthavnen og Lufthansa bag i fællesskab, og passager nummer én milliard var Amanda Walls, som rejste sammen med sin familie. De blev budt velkommen ved gaten i Terminal 2 af Albert Füracker, bestyrelsesformand for München Lufthavn, Jost Lammers, administrerende direktør i München Lufthavn, og Roswitha Becker, Vice President of Operations hos Lufthansa Airlines. Det skriver lufthavnen i en pressemeddelelse.
Som en belønning for deres matematiske held modtog familien vouchers til besøg i Lufthansa Senator Lounge og lufthavnsbryggeriet Airbräu samt en voucher til parkering i lufthavnen.
En stor milepæl
Lufthavnen mener selv, at milepælen, som de én milliard passagerer repræsenterer, markerer München Lufthavns udvikling til en af Europas førende luftfartshubs med omkring 100 flyselskaber og globale forbindelser.
”Passager nummer én milliard er først og fremmest et tegn på anerkendelse af vores medarbejderes arbejde. De har ført München Lufthavn gennem mange års vækst og udfordrende tider og gjort visionen om et premium-hub til virkelighed. Dette øjeblik fungerer også som en motivation til fortsat at udvikle München Lufthavn med fokus på kvalitet og bæredygtighed,” siger München Lufthavns administrerende direktør Jost Lammers.
Mens fejringen af passager nummer én milliard gik som planlagt, så gjorde den første landing det ikke helt. Ved åbningen den 17. maj 1992, hvor flytrafikken startede på den nuværende placering nordøst for München, skulle to Lufthansa-fly lande samtidig, men en McDonnell Douglas MD-83 fra Aero Lloyd nåede dog frem først under en charterflyvning fra Izmir i Tyrkiet, hvorfor det blev det første fly på banen.
Arbejder tættere sammen med Lufthansa
Mens Lufthansa ikke satte de første fly på lufthavnens landingsbaner, så er lufthavnen i dag et stort hub for flyselskabet, og partnerskabet mellem München Lufthavn og Lufthansa bliver nu tættere.
Således har man i denne uge indgået en ny aftale, som blandt andet omfatter opstarten af planlægningen for udvidelse af terminalinfrastrukturen samt bestemmelser om at videreføre og udvikle partnerskabet frem til 2056. Et væsentligt element er udvidelsen af langdistanceflåden i München, lyder det.
Det indebærer byggeriet af en såkaldt ”pier”, som skal forbindes til en eksisterende satellitbygning, som er en del af det, man kalder ”Terminal 2-systemet”. Bygningen vil øge lufthavnens årlige kapacitet med 10 millioner passagerer. Åbningen er i øjeblikket planlagt til 2035, lyder det.
München Lufthavn ejer 60 procent af driftsselskabet for Terminal 2, mens Lufthansa ejer 40 procent. I dag har Terminal 2 og satellitbygningen, som åbnede i 2016, tilsammen en kapacitet på 36 millioner passagerer årligt.
Relaterede artikler:
Ny finger i München Lufthavn gøres klar til passagererne

CHECK-IN.DK Nyt om luftfart



