Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk er blevet relanceret med flere nye spændende funktioner. En nyudviklet gebyrberegner kan bl.a. give forbrugerne overblik over billettens totalpris.
Ambitionsniveauet fejler ikke noget hos folkene bag rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk. Det populære site er netop relanceret med nyt logo, nyt design og mange nye funktioner.
Selvom virksomhedens hovedkontor er placeret i det jyske, hvor der er tradition for at have en vis beskedenhed, har man alligevel valgt at kalde sig “Danmarks rejsesøgemaskine nr. 1“ i den nye visuelle identitet.
“Vi har tilladt os at kalde at tage navnet Danmarks rejsesøgmaskine nr. 1, fordi vi tilbyder det største og det bredeste udvalg af rejser på vores søgemaskine. I modsætning til flere af vore konkurrenter tilbyder vi også et omfattende udvalg af temarejser, charterrejser, bilferie og mange andre produkter,“ siger administrerende direktør Ole Stouby fra Travelmarket.
Ifølge Travelmarkets egen beskrivelse finder man Danmarks største udvalg af billige flybilletter, charter- og afbudsrejser, kvalitetsrejser og meget mere. Der er da også rigeligt med indhold på sitet, der er blevet noget mere struktureret og overskueligt med den nye ansigtsløftning.
En af de største nyheder hos den re-designede rejsesøgemaskine er lanceringen af en “gebyrberegner“ på flyrejser. Her er det muligt, at beregne totalpriser inklusive luftfartsselskabernes gebyrer for bagage, sædereservation, betaling med kreditkort m.v. Travelmarket gør dog opmærksom på, at beregningerne er vejledende, idet de forskellige gebyrer ikke er direkte sammenlignelige.
Udover en “gebyrberegner“ tilbyder Travelmarket også tilmelding til “prisagent“ samt en særlig “priskalender“.
“Vi har bestræbt os på at gøre sitet mere enkelt og overskueligt samtidig med introduktionen af nye services. Vi har implementeret flere intelligente funktioner, der gerne skal kunne gøre en forskel hos brugerne,“ fortæller Ole Stouby.
Relanceringen af Travelmarket.dk markeres med en storstilet markedsføringskampagne, der skydes i gang mellem jul og nytår. I kampagnen indgår TV, radio, internet og print. “Vi har brugt skuespilleren Peter Mygind til ”voice-over” i forbindelse med TV og radiospots. Udover at det giver en genkendelse, er han også eksponent for alt, der er levende, glad og farverigt – og det er ofte, hvad rejser handler om,“ mener Travelmarket-direktøren.
Travelmarket.dk er blandt Danmarks omkring 50 største kommercielle websites. I juli måned 2010 kunne Travelmarket.dk således registrere ca. 400.000 besøg og ca. 1,5 mio. sidevisninger på siden.
Herudover har Travelmarket.dk en indirekte trafik gennem mediepartnere som Guide.dk (Jyllands-Posten), Rejs.dk (Jyllands-Posten), Rejseliv.dk (Berlingske), Pleasure.dk (Dagbladet Børsen), metroXpress (METRO International), Ferieliv.dk (Søndagsavisen), billetlugen.dk, dba.dk, rejseavisen.dk, Vagabond REJS, Nordjyske.dk.og mange andre.
—
Foto: Travelmarket.dk er relanceret som “Danmarks rejsesøgemaskine nr. 1“.