Onsdag den 1. oktober 2025 afholdes den 28. udgave af Danish Travel Awards i nyrenoverede Cirkusbygningen i København. Tilmeldingen til årets største event i rejse-, turisme- og luftfartsbranchen åbner i dag.
I disse dage er præsidiet og sekretariatet bag Danish Travel Awards ved at lægge sidste hånd på den kandidatliste, der skal danne grundlag for analyseinstituttet Epinions undersøgelse, der har til formål at finde vinderne i de 24 kategorier, som vanen tro skal kåres ved årets største event i rejse-, turisme- og luftfartsbranchen.
Danish Travel Awards 2025 bliver den 28. udgave af det store eventshow, der i år afvikles onsdag den 1. oktober, og de over 500 gæster kan i år se frem til at skulle opleve Cirkusbygningen i København i en helt nyrenoveret udgave.
Siden april har håndværkere arbejdet på at genskabe den 138 år gamle bygnings historiske udtryk samtidig med, at den bliver fremtidssikret til nutidige brugskrav. Renoveringen ventes afsluttet i sensommeren 2025, inden sæsonstarten på Wallmans nye Konfetti-show, der starter den 29. august.
24 kategorier – herunder en ny kategori
Der bliver i alt 24 kategorier ved dette års event, og de er ligesom de tidligere året fordelt på tre afdelinger ved aftenens show. Der startes ud med transportkategorien, hvor blandt andet flyselskaber og lufthavne hører hjemme, og herefter følger rejsebureauer og udlandsferie, mens der sluttes med hoteller og dansk turisme.
Året prisuddeling indeholder én ændring i forhold til sidste år. Kategorien “Bedste danske destination” udgår, da præsidiet ikke har fundet det hensigtsmæssigt at fortsætte opdelingen baseret på destinationsselskaberne og det har ikke været muligt at finde en egnet model herfor.
I stedet bliver kategorien “Bedste danske attraktion”, der indeholder forlystelsesparker, zoologiske haver og museer, delt i to. “Bedste danske forlystelsespark” får sin egen kategori, men zoologiske haver og museer, der mere handler om vidensformidling, får sin egen kategori under det fortsættende navn “Bedste danske attraktion”.
Kandidaterne i disse kategorier er udvalgt af sekretariatet bag Danish Travel Awards på baggrund af indstillinger fra branche- og arbejdsgiverorganisationerne Dansk Erhverv, Dansk Industri og HORESTA.
Uændret billetpris
Med samtlige 24 kategorier og omkring 400 kandidater på plads åbnes tilmeldingen i dag til Danish Travel Awards 2025, og også i år er det muligt for branchens aktører at reservere et bord, hvis man ønsker at opleve aftenen med gode kolleger fra egen virksomhed, eller hvis man har planer om at invitere kunder, leverandører eller andre samarbejdspartnere til en særlig oplevelse.
Ved hjælp af sponsorer er det muligt at holde prisen uændret i forhold til sidste år, da adgangsbilletten koster 1.195 kroner inklusive moms, mens prisen er 995 kroner pr. person inklusiv moms ved grupper på min seks personer inklusive bordreservation.
I billetprisen er inkluderet en velkomstdrink, tre-retters menu, vin, øl og vand ad libitum, kaffe og te, garderobe samt underholdning fra Wallmans nye Konfetti-show.
Tilmelding sker fra dette link.
Sponsorer ved Danish Travel Awards 2025 er: Go Türkiye, Cirkusbygningen og Epinion, samt i alfabetisk rækkefølge: Amadeus, BDL/Dansk Industri, Billund Lufthavn, Dansk Erhverv, ePay/Shift 4, Explora Journeys, Ferie for Alle, Gouda Rejseforsikring, HORESTA, Københavns Lufthavn, Singapore Airlines og Aalborg Lufthavn.
Oplev eller genoplev prisuddelingen i kategorien “Bedste luksushotel” fra DTA 2024. Video stillet til rådighed af Viaplay i forbindelse med programmet Koch’en på Toppen.
Relaterede artikler:
Her er luftfartens vindere af Danish Travel Awards