Vi søger en flymekaniker mere til vores tekniske afdeling i Københavns Lufthavn.
Jettimes forretningsområder er Charter Flights og ACMI, som vi udfører på en flåde af i øjeblikket 13 Boeing 737 NG-fly. Vi opererer som et Business-to-Business-selskab og flyver på vegne af nogle af de største rejsearrangører i Norden, såsom TUI og Apollo, samt ACMI-kunder som SAS, Air Greenland og Finnair – det forpligter!
Vi tilbyder en fast stilling på fuld tid med start hurtigst muligt. Stillingen er primært tilknyttet vores faste nathold.
Vi har en organisatorisk flad struktur, hvor der er ikke langt fra tanke til handling. Fleksibiliteten hos os er noget der går begge veje og work/life balance bliver prioriteret så vidt muligt i forhold til produktionen. Vi alle i Jettime er sammen om det, og vi arbejder mod et fælles mål.
Dine kvalifikationer
- Gyldigt Aircraft Maintenance License (AML), EASA Part 66
- Certificeret på Boeing 737 NG (CFM56) B1 og/eller B2 er en fordel – dog ikke en nødvendighed.
- Gerne 6 måneders relevant erfaring inden for de sidste 2 år
- Er flydende i dansk og engelsk, både skriftligt og mundtligt.
Dine arbejdsopgaver
- Vedligeholde Jettimes Boeing 737 NG-flåde (også væk fra CPH i tilfælde af bla. AOG-situationer)
- Fejlsøgning og fejlretning
- Registrere udførte aktiviteter i IT-systemer
- Rapportering af utilsigtede hændelser
- Arbejde i henhold til gældende manualer og procedurer
Vi forventer at du
- Kan sikkerhedsgodkendes til Københavns Lufthavn (kunne bestå et baggrundscheck for de seneste 5 år)
- Har et gyldigt kørekort til bil
- Generelt god til at arbejde i og med IT-systemer (inklusiv MS Office)
For at få succes i jobbet, håndterer du forskellige niveauer af arbejdsbelastning, du bevarer et godt overblik selvom du er under pres og uden at miste dit gode humør. Du arbejder godt selvstændigt og trives også i teams og har gode kommunikationsevner. Vi er meget kvalitets- og sikkerhedsbevidste og tager ansvar for enhver situation ved hjælp af vores problemløsnings- og analytiske evner. Som en god kollega er du fleksibel, ansvarlig og tager gerne ’en tur’ i tilfælde i f.eks. AOG-situationer med vores fly.
Vi tilbyder dig et udfordrende og alsidigt job med et godt arbejdsmiljø med en behagelig humoristisk tone, engagerede og hjælpsomme kollegaer, som brænder for deres arbejde. Du indgår i vores pensionsordning med sundhedsforsikring, ordning med ID-billetter og kan indgå i vores kantineordning, hvis du ikke gider smøre madpakke.
Vores hangarer ligger fysisk i Københavns Lufthavn Syd i Dragør, hvor der er tilhørende parkeringspladser og lokal transport lige til indgangen.
Hvis du vil vide mere
Så kontakt Maintenance Manager/NP Part-145 Martin Bræstrup Karlsen pr mail: [email protected].
Hvordan man ansøger og deadline for ansøgning
Søg stillingen ved at trykke på Apply– senest den 01/04/2026. Vi holder samtaler løbende, så du kan med fordel søge allerede nu.
Vi glæder os til at modtage din ansøgning!
Jettime a/s er et uafhængigt privatejet nordisk flyselskab, der blev etableret i juni 2020. Jettime flyver nordboere til og fra deres feriedestination på vegne af de førende rejsearrangører i Norden, herunder TUI, Spies, Ving, Bravo Tours m.fl. Jettime har ca. 570 ansatte med base i København og opererer 11 passagerfly af typen Boeing 737 NG, der vedligeholdes af selskabets egen tekniske afdeling.
Deadline:
01/04/2026
Contact person:
Martin Bræstrup Karlsen
Maintenance Manager
Job area:
Technical
Position type:
Full time
Udløber: 01.04.2026

CHECK-IN.DK Nyt om luftfart
