Qatar Airways har fået myndighedernes tilladelse at gennemføre nogle få flyvninger ud af Doha i løbet af torsdagen. København er en af de seks destinationer, der flyves til.
Nu er der godt nyt for de mange danske rejsende, der har været strandet i Doha siden i lørdags, hvor de enten har været som transferpassagerer fra en anden destination eller har besøgt Qatar og skal tilbage til Danmark.
Qatar Airways meddelte torsdag morgen, at selvom luftrummet over Qatar forbliver lukket foreløbigt frem til fredag den 6. marts, hvor selskabet vil give en ny status kl. 07.00 dansk tid, så er der blevet mulighed for at få nogle få fly ud af Doha.
Det bliver såkaldte repatrieringsfly, der er planlagt til at afgå fra Hamad International Airport torsdag, og ombord vil være nogle af de passagerer, der har været strandet i længst tid.
Qatar Airways vil fra Doha sende fly til seks europæiske hovedstæder, hvoraf København er den ene. De øvrige fem er London, Berlin, Madrid, Rom og Amsterdam, Derudover får Qatar Airways også et fly på vingerne fra Riyadh i Saudi-Arabien med Frankfurt som destination.
Opfordrer passager til at afvente kontakt
Det fremgår ikke, hvornår særflyet kommer til at afgå. Qatar Airways har allerede aflyst torsdagens to faste afgange fra Doha til København kl. 09.00 på rutenummer QR159 og kl. 15.55 på rutenummer QR163.
Udenrigsministeriets Borgerservice opfordrer ligesom Qatar Airways til, at danske passagerer ikke tager i lufthavnen med mindre, at de har fået en bekræftelse på, at de er bekræftet på den pågældende særflyvning.
“Qatar Airways vil kontakte berørte passagerer direkte med deres tildelte flyoplysninger, rejsearrangementer og næste skridt. Sørg venligst for, at dine kontaktoplysninger er opdaterede, så vi kan nå dig med flyinformation og instruktioner,” skriver selskabet på de sociale medier.
Med muligheden for at få et mindre antal repatrieringsfly på vingerne fra lufthavnen i Doha følger myndighederne i Qatar i kølvandet på De Forenede Arabiske Emirater, der gennem de seneste dage har tilladt repatrieringsflyvninger fra lufthavnene i Dubai, Abu Dhabi og Sharjah, hvor der allerede er kommet flere end 20.000 rejsende ind og ud af Emiraterne.
Relaterede artikler:
Næsten 20.000 har benyttet sikre rejsekorridorer

CHECK-IN.DK Nyt om luftfart


