Aalborg Airport Lounge bliver nu tilgængelig for SAS-kunder. (Foto: Aalborg Airport | PR)

SAS-genåbner loungeadgang i Billund og Aalborg

SAS er i gang med at udrulle adgangen til 35 lounges over hele Europa. Det sker lidt mere end otte år efter, at selskabet lukkede ned for adgangen til lounges i 40 lufthavn.

I dag har SAS-kunder ikke adgang til lounges i Billund og Aalborg, som er Danmarks næststørste og tredjestørste lufthavn efter CPH.

Det bliver der snart lavet om på, når SAS i forbindelse med introduktionen af business class på det europæiske rutenet udvider adgangen til lounges over hele Europa.

Det starter allerede den 1. oktober, når SAS fra denne dato kan byde kunderne indenfor i 15 nye partner-lounges i lufthavnene i  Nice, Málaga, Palma de Mallorca, Lissabon, Venedig, Firenze, Napoli, Malta, Madrid, Milano-Linate, Manchester, Edinburgh, Prag, Krakow og Keflavik.

“Dette er en omfattende opgradering af vores Business Class-tilbud, hvor loungeadgang er en central del af oplevelsen,” siger Theres Briger, chef for Onground Product hos SAS.

Hun forklarer, at ved at samarbejde med etablerede loungeoperatører kan SAS hurtigt give kunderne adgang til et meget bredere netværk på vigtige destinationer i hele Europa og Skandinavien. Målet er at tilbyde omkring 35 yderligere lounges på destinationer, der er åbne året rundt, og der er allerede aftaler på plads i byer som Bergen, Helsinki, Billund, Stavanger og Aalborg.

35 nye lounges på vej
Den markante opgradering af loungetilbud skyldes ikke mindst integrationen i SkyTeam, hvor SAS nu har været medlem over et år, og dermed kan SAS i højere grad tilpasse sit premium-produkt til de øvrige medlemmer i alliancen.

Loungeadgangen er først og fremmest for premium-passagerer rejsende i Business samt for EuroBonus-medlemmer med enten Gold eller Diamond-status.

Samlet er der 35 nye lounges på vej, og udover de første 15, bliver der også adgang til lounges i Bergen, Stavanger, Helsinki, Aalborg, Alicante, Las Palmas, Barcelona, Tallinn, Billund, Gdansk, Vilnius, Faro, Aberdeen, Bologna, Wroclaw – og flere er på vej.

SAS lukkede tilbage i begyndelsen af 2017 for adgang til omkring 40 lounges over hele Europa, og det er en del af disse, der nu skabes fornyet adgang til. Dengang forklarede SAS, at det var nødvendigt at afslutte samarbejdet med de mange lounges opereret af tredjepartsleverandører for at få råd til at investere i udbygning af egne lounges og Fast Track.

 

Relaterede artikler:

SAS tvunget til at begrænse loungeadgang

SAS kan være på vej med Diamond-lounge i CPH

SAS: Massestop for adgang til lounges