Boeing 747-8-flyet med registreringen A7-HBJ (Foto: John Taggart | CC 2.0)

Ekstra Air Force One kan være klar til sommer

Det Boeing 747-8-fly, som Trump har fået i gave fra Qatar, vil være klar til sommer. Sådan lyder det fra det amerikanske luftvåben, som dog ikke garanterer, at flyet vil være på vingerne til den tid.

Det var ikke helt uden kontrovers, da USA’s præsident som en gave tog imod en Boeing 747-8, som den foregående emir af Qatar, Hamad bin Khalifa al-Thani, fik leveret i 2012.

Nu lyder det fra det amerikanske luftvåben, at luksusflyet vil være klar til levering i sommeren 2026. Et år efter, at modificeringen af flyet gik i gang. Det skriver CNN.

”Luftvåbnet er fortsat fast besluttet på at fremskynde leveringen af VC-25 bridge-flyet til støtte for præsidentens lufttransportmission, med en forventet levering senest sommeren 2026,” lyder det således fra det amerikanske luftvåben.

Trump håbede på februar
Det er fortsat ikke en given sag, at flyet vil være klar til brug umiddelbart efter leveringen, eller om tests er påkrævet, før USA’s præsident, Donald Trump, kan gå ombord.

USA’s luftvåben har ikke før givet nogen tidshorisont for projektet, men Donald Trump har tidligere sagt, at flyet ville være klar i februar 2026.

En noget optimistisk tidslinje set i forhold til de krav, som der stilles til fly, som skal fungere som Air Force One, skriver CNN.

En omfattende proces
De specifikke modifikationer, flyet gennemgår, er en statshemmelighed. Dog forlyder det, at der er tale om et omfattende arbejde, som skal adressere både efterretnings- og sikkerhedsrisici.

Det indebærer ifølge CNN, at flyet skulle strippes til skroget af myndighederne og ombygges med det nødvendige kommunikations- og sikkerhedsudstyr.

Der skulle blandt andet tjekkes for plantede mikrofoner og mulighederne for, om flyets elektronik kunne overtages af en tredjepart.

Derudover skulle det sikres, at den amerikanske præsident kan give ordre til militæret selv i de mest ekstreme situationer.

Krav til flyet indebærer også, at det har udstyr til lufttankning, så flyet kan holdes på vingerne af tankfly, hvis det er nødvendigt.

Overdraget uden betaling
Aftalen mellem USA og Qatar om overdragelsen af flyet blev underskrevet af den amerikanske forsvarsminister Pete Hegseth og hans modpart fra Qatars regering sidste år.

Heri lyder det, at flyet overdrages uden modkrav, og at USA ikke betaler Qatar noget monetært beløb for flyet. Konvertering af flyet ville derimod koste et trecifret millionbeløb i dollars, ”formentligt mindre end 400 millioner dollars,” har det amerikanske luftvåbens øverste civile chef, Troy Meink, tidligere udtalt.

Har købt fly til reservedele
Flyet er et ekstra Air Force One. Boeing er også i gang med at renovere to Boeing 747-8’ere, som skal flyve som Air Force One. Men processen har taget to år længere end tidligere planlagt.

Air Force One er ret beset kaldenavnet for alle fly fra det amerikanske luftvåben, som den amerikanske præsident er ombord.

Da Air Force One for nylig måtte vende om på vej til World Economic Forum i Davos, Schweiz, på grund af elektorniske problemer, ankom Trump således i en C-32, et modificeret Boeing 757-fly, som typisk bruges til indenrigsflyvninger til mindre lufthavne.

De to fly, som Boeing leverer, vil først være klar i 2028. For at være klar til at vedligeholde flyene har det amerikanske luftvåben købt to yderligere Boeing 747-8-fly af Lufthansa. Disse fly skal bruges til træning og reservedele, lyder det.

 

Relaterede artikler:

Air Force One: USA køber to Boeing 747 af Lufthansa

Ny Air Force One forsinket til 2026

Medie: Trump får Boeing 747 VIP-fly i gave fra Qatar