Donald Trumps nye præsidentfly, som han fik som gave fra Qatar, er ved at være klar til at blive taget i brug. Nu er flyet blevet spottet i sin nye bemaling.
I starten af året lød det fra det amerikanske flyvevåben, at man regnede med, at Boeing 747-8-flyet, som Donald Trump har modtaget som gave fra Qatar, kunne være klar til at blive brugt som Air Force One i løbet af sommeren.
Nu er flyet blevet spottet i den mørkeblå, røde og hvide bemaling, som Donald Trump har valgt til Air Force One. Flyet, som før i tiden er blevet benyttet af Qatars regering, er blevet omdannet til amerikansk regeringsbrug.
Samtidig fortsætter arbejdet med at gøre to ombyggede udgaver af jumbojetten Boeing 747-8I klar til brug som Air Force One. De to fly, som går under typenavnet VC-25B, er før blevet forsinket, og man er efter flere forsinkelser fortsat bagud i forhold til en melding sidste år om, at flyene ville være klar til marts i år.
Har gennemgået flere modificeringer
Den nye bemaling, som pryder det nye amerikanske præsidentfly, kommer til at erstatte den ellers ikoniske, lyseblå og hvide bemaling, som har prydet Air Force One siden Kennedys tid som præsident.
Det er dog ikke kun bemalingen, som er ny. Forsvarsvirksomheden L3Harris har også udstyret flyet med flere modifikationer. Indtil videre er det blevet oplyst, at flyet er tænkt som en midlertidig løsning på grund af forsinkelser af de to VC-25B-fly.
Flyet, som skal fungere som Air Force One, er spottet i ny bemaling. Artiklen fortsætter nedenfor:
Improved-quality image of the new Air Force One.
📸: TGhormley Photography https://t.co/7OTV38osJQ pic.twitter.com/3oluxV59GP
— Reynier de la Torre (@ReynierDeLaTor1) June 7, 2026
Men omdannelsen af et civilt VIP-fly til et præsidentfly kræver, at det udstyres med sikrede kommunikationssystemer, defensive foranstaltninger, hvis flyet skulle komme under angreb, cybersikkerhedsudstyr og specialiseret missionsudstyr.
Det har fået eksperter til at advare om, at modificeringerne er både komplekse og dyre. Processen indebar blandt andet, at flyet skulle strippes til skroget af myndighederne og ombygges.
Der skulle blandt andet også tjekkes for plantede mikrofoner og mulighederne for, om flyets elektronik kunne overtages af en tredjepart.
Overdraget uden betaling
Aftalen mellem USA og Qatar om overdragelsen af flyet blev underskrevet af den amerikanske forsvarsminister Pete Hegseth og hans modpart fra Qatars regering sidste år.
Heri lyder det, at flyet overdrages uden modkrav, og at USA ikke betaler Qatar noget monetært beløb for flyet.
Konvertering af flyet ville derimod koste et trecifret millionbeløb i dollars, ”formentlig mindre end 400 millioner dollars,” har det amerikanske luftvåbens øverste civile chef, Troy Meink, tidligere udtalt.
Relaterede artikler:
Ekstra Air Force One kan være klar til sommer

CHECK-IN.DK Nyt om luftfart


