Boeings 737 MAX-fly er ramt af nye udfordringer, efter en fejl er fundet i ny software, som kan forstyrre autopiloten. Det kan forstyrre udrulningen af Boeing MAX 7 og 10.
Boeing har ifølge Reuters identificeret en softwarefejl på deres 737 MAX-fly, som kan få en automatiseret navigationsfunktion til at svigte under landing.
Problemet stammer ifølge nyhedsbureauet fra en softwareopdatering i cockpittet, og fejlen kan opstå, når flybesætningen ændrer den planlagte rute efter en afbrudt landing.
Boeing oplyser i en kommentar, at flyproducenten allerede i sidste måned informerede samtlige operatører af 737 om softwareproblemet. Fejlen betyder, at piloterne i et bestemt landingsscenarie altså ikke kan gøre brug af autopilotens automatiske styring.
”Vi delte oplysninger med operatørerne, som understregede de eksisterende procedurer, piloterne skal følge for sikkert at håndtere sådanne situationer. Vores ingeniører arbejder på en softwareopdatering, som permanent skal løse problemet,” oplyser Boeing i en skriftlig udtalelse til Reuters.
Kan ramme udrulningen af to MAX-varianter
The Air Current skriver, at softwarefejlen kan være et tilbageslag for Boeings bestræbelser på at sende de sidste to 737 MAX-modeller i kommerciel drift, efter at henholdsvis MAX 7’eren og 10’eren har været flere år forsinket.
Softwarefejlen dukkede ifølge The Air Current op for første gang for næsten to år siden. Den er kommet tilbage, mens Boeing formentlig kun var få dage fra at få den endelige certificering til den største MAX-variant MAX 10’eren. Boeing havde håbet, at det kunne frigøre likviditet at kunne levere en større del af den rekordstore ordrebeholdning på narrowbody-fly.
Boeing er samtidig i gang med forberedelserne på at levere de første MAX 7’ere, som blev certificeret i august med softwarefejlen installeret.
Klar til at gribe ind
Reuters skriver, at det amerikanske luftfartssikkerhedsagentur, FAA, oplyser, at man er bekendt med et potentielt problem i en softwareopdatering til flycomputerne på visse Boeing 737 MAX-fly, og at man arbejder tæt sammen med Boeing og flyselskaber.
”FAA vil indkalde et Corrective Action Review Board og vil straks gribe ind, hvis der identificeres et sikkerhedsproblem,” oplyser FAA i en udtalelse.
Southwest Airlines og United Airlines har bedt Boeing om ikke at levere nye 737 MAX-fly med den berørte software. I stedet har de anmodet om at få fly med en tidligere version af softwaren i flycomputerne.
Boeing har i de seneste år været under øget opsyn efter to dødelige flystyrt med 737 MAX i 2018 og 2019 på baggrund af problemer med flytypens Maneuvering Characteristics Augmentation System (MCAS), som skulle stabilisere flyet, og efter at et dørpanel på et næsten nyt 737 MAX 9-fly fra Alaska Airlines blev blæst ud under flyvning i 2024.
Relaterede artikler:
Boeing 737 MAX-fly skal inspiceres for revner

CHECK-IN.DK Nyt om luftfart


