Siden 1. januar 2010 blev hotelmomsen for indkvarteringsydelser i Tyskland sænket fra 19 % til nuværende 7 %. Nu har det tyske Finansministerium udsendt et cirkulære, der afgrænser definitionen af indkvarteringsydelser.
Danske virksomheder, der søger momsrefusion af den tyske moms samt danske rejsearrangører, der driver hotelvirksomhed i Tyskland bør være opmærksom på nye præciseringer fra det tyske Finansministerium.
Det gælder definitionen af indkvarteringsydelser. Momsen på indkvarteringsydelser blev den 1. januar 2010 nedsat fra tidligere 19 % til nuværende 7 %.
“Tyske hotelregninger får i fremtiden to rubrikker,“ fortæller Dr. Lars Eriksen fra DanRevision-Gruppen i Flensburg. “Selve overnatningen momses med 7 % og ydelserne, der momses med 19 % kommer i en særlig post på regningen, der f.eks. hedder “Sammelposten Service“, “Business-Package“ eller lignende.
For de virksomheder, der betaler tysk hotelmoms, er der fradrag for hele momsen på hotelregningen. Ansøgningen skal så blot deles op i forskellige momssatser er konklusionen fra DanRevision-Gruppen.
Nye regler fra 1. januar betyder bl.a., at danske virksomheder skal søge hotelmomsen fra Tyskland hjem i Danmark.
I Danmark er hotelmomsen stadig på 25 %, mens den i Skandinavien og mange andre EU-lande ligger på et noget lavere niveau.