SAS-fly ved gate i Stockholm-Arlanda. (Foto: Brendan Austin)

Vækst og 15 nye ruter i svenske lufthavne

Passagervæksten i de svenske lufthavne i juni var særligt mærkbar i indenrigstrafikken, der steg med syv procent. Måneden bød desuden på i alt 15 nye ruter fra Sveriges to største lufthavne.

De seneste trafiktal fra den svenske lufthavnsoperatør Swedavia viser, at der var et stigende antal passagerer i juni i de 10 lufthavne, som den driver.

Således håndterede lufthavnene samlet lidt over 3,2 millioner passagerer, hvilket er en stigning på tre procent i forhold til samme måned sidste år. Antallet af udenrigsrejsende steg med to procent, mens der var syv procent flere indenrigsrejsende. I forhold til juni 2019 endte måneden i indeks 84.

Det er første gang i 2025, at antallet af indenrigsrejsende steg i de 10 Swedavia-lufthavne. Denne del af trafikken har været hårdt presset siden coronapandemien, men den første sommermåned viste således tegn på bedring for de svenske indenrigsruter.

Selv om der altså var stigning i antallet af indenrigspassagerer, lå denne del af trafikken altså stadig på indeks 64 i juni i forhold til samme måned for seks år siden. Antal udenrigsrejsende lå i indeks 94 i juni.

43 procent flere indenrigsrejsende fra Arlanda
Sveriges klart største lufthavn, Stockholm-Arlanda, håndterede i alt 2,3 millioner passagerer i juni, hvilket var en stigning på syv procent i forhold til samme måned i 2024. Andelen af udenrigsrejsende var to millioner, hvilket var tre procent flere, mens andelen af indenrigsrejsende steg med hele 43 procent til lidt over 357.000.

Den næststørste lufthavn i Sverige, Gøteborg-Landvetter, håndterede i alt 549.000 passagerer i juni, hvilket var en stigning på tre procent i forhold til samme måned sidste år. Antal udenrigsrejsende steg med to procent til 503.000, mens antal indenrigsrejsende havde en vækst på ni procent til 45.000.

Passagerudviklingen i de otte øvrige Swedavia-lufthavne var varierende i juni. Den mest markante udvikling var i lufthavnen i Kiruna, hvor der var 26 procent flere rejsende end i samme måned i 2024. Passagervæksten i Luleå var 16 procent og otte procent i Umeå.

Lufthavnene i Ronneby, Visby og Åre Östersund havde alle et fald i passagertallet i juni med henholdsvis tre, seks og syv procent. Passagertallet i Stockholm-Bromma faldt med hele 98 procent, efter lufthavnen mistede Braathens Regional Airways’ indenrigsruter i slutningen af sidste år.

Nye ruter fra de to største lufthavne
I løbet af juni blev der åbnet i alt 15 nye flyruter fra Stockholm-Arlanda og Gøteborg-Landvetter.

Fra Arlanda åbnede Norwegian til Porto, Lyon, Bilbao, Lyon, mens Ryanair åbnede til Zakynthos, Trieste og Cagliari. SAS åbnede til Keflavik og Bodø, mens Ajet satte gang i en rute til Istanbul. Herudover åbnede United Airlines en sæsonbestemt rute til både New York og Air Canada åbnede til Toronto.

Fra Gøteborg-Landvetter blev det i juni muligt at flyve til Keflavik med Icelandair, mens Ryanair åbnede til Korfu, Thessaloniki, Pula, Dubrovnik samt Milano.

Foruden disse ruter er der i løbet af sommeren også charterflyvninger fra Arlanda, Landvetter, Malmø og Luleå til Lamezia, Skiathos, Monastir, Limnos, Ioannina og Chania.

Den stigende optimisme i de svenske lufthavne først på sommeren kan ganske givet hænge sammen med, at den svenske regering har fjernet flyafgiften på flybilletter fra 1. juli 2025. I Danmark blev der indført flyafgift 1. januar i år.

 

Relaterede artikler:

Indenrigstab opvejes af udenrigsvækst i Sverige

Foreslår at ændre navnet på Arlanda

Choktal: Svensk indenrigstrafik på vej mod halvering