Et nyt initiativ skal medvirke til, at der fremover vil være færre pilotkadetter, som skal have deres bank med på råd, inden de vælger at forfølge drømmen om en karriere i luftfarten.
Det er ingen hemmelighed, at det for de fleste er en dyr fornøjelse at få sit pilotcertifikat. Det har nogle aktører opfattet som værende en sten i skoen for branchen, da man mener, at de høje udgifter, som er forbundet med uddannelsen, kan holde talenter væk fra cockpittet.
Sidste år forsøgte British Airways at dæmme op for denne udfordring, da Oneworld-flyselskabet valgte at investere 21 millioner pund (186 millioner kroner) i en fond, der har til formål at finansiere uddannelsen for op mod 200 pilotkadetter på selskabets Speedbird Pilot Academy.
Hos Swiss deler man opfattelsen af, at udgifterne har været en hurdle, som har afskrækket mulige piloter fra at gøre deres drøm til virkelighed.
Derfor har selskabet netop offentliggjort, at man senere i år vil forsøge sig med en ny model, som skal gøre op med den hidtidige således, at de håbefulde pilotaspiranters første skridt på deres nye karrierevej ikke skal være en tur i banken.
Låner pengene af Swiss
En vurdering fra Swiss lyder, at Lufthansa-datterselskabet vil have behov for omkring 110 nye piloter om året i de kommende år. Hidtil har disse – trods et statsligt tilskud fra Schweiz – selv skulle finansiere en stor del udgifterne til deres uddannelse, men det er slut til juni.
Her vil alle de udgifter, som kadetterne hidtil selv har skulle afholde, i stedet blive udbetalt i form af et lån fra Swiss. Det vil de studerende dernæst kunne betale af på, når de er færdiguddannede og er kommet i arbejde hos selskabet.
Swiss oplyser, at det skal betales tilbage i rater, men hensigten er, at renterne skal være så lave som muligt så længe, at man ikke kommer i karambolage med de retningslinjer, som de schweiziske skattemyndigheder har fastlagt på området.
Bør være ens for alle
Ifølge Oliver Buchhofer, der er driftsdirektør hos Swiss, skal det nye tiltag anses som et vidnesbyrd om, at man har et ønske om selv at uddanne de piloter, der i fremtiden skal styre de 90 fly, som selskabet har i flåden.
”Når vi nu på denne måde investerer i vores egen pilotuddannelse, fjerner vi en stor økonomisk hindring og dermed gør vi det muligt for endnu flere talentfulde unge at finde vej ind i cockpittet.”
”Alle, der har de rigtige færdigheder, bør have mulighed for at blive pilot hos Swiss uagtet hvilken økonomisk baggrund, som de har. Med dette initiativ sikrer vi, at vi både kan opfylde vores egne besætningsbehov og gør drømmen om en karriere som pilot væsentligt mere opnåelig.”
Relaterede artikler:
Skal træne 50 piloter i ny Airbus A350-simulator i år