Den 30. april blev folk i USA’s tredjestørste lufthavn mødt af et syn, som aldrig før er blevet set på stedet. For første gang landede Lufthansa nemlig med en Airbus A380.
Da corona-pandemien rullede ind over verden i 2020, satte det sine tydelige spor i luftfarten. For Lufthansa Airlines’ vedkommende betød det, at de store Airbus A380-dobbeltdækkerfly i selskabets flåde blev taget ud af drift, fordi passagergrundlaget til de store fly simpelthen var forsvundet.
Pandemien fik endda Lufthansa til at overveje, om ikke det bedst kunne svare sig at lade flyene blive på jorden for altid. Sådan gik det dog ikke, og i sommertrafikprogrammet 2023 var A380’eren, verdens største passagerfly, vendt tilbage, og nu har Lufthansa igen fundet en ny opgave til flyene.
Onsdag den 30. april sendte det store, tyske flyselskab nemlig A380’eren på vingerne mod en helt ny destination for flyet, for her kunne man fejre den første flyvning til USA’s tredjestørste lufthavn, Denver International Airport, med flytypen – første gang Denver tager imod et fly i denne størrelsesorden.
”Flyvninger med Airbus A380 til Denver er ikke blot nyt for Lufthansa, men også for lufthavnen, som for første gang tager imod et fly på denne størrelse. Passagerer, besøgende i lufthavne og besætningerne elsker alle A380’eren, oplevelsen i luften og følelsen af rummelighed. Samtidig tilbyder A380 flere premium-sæder end noget andet fly,” siger Heiko Reitz, som er driftsdirektør i Lufthansa Airlines.
Seks destinationer med A380
Lufthansas Airbus A380 lettede fra München med flynummeret LH480 klokken 11.15 og var sat til at lande klokken 13.45 lokal tid i Denver. Klokken 16.15 lokal tid blev det atter sendt op i luften med kurs mod München.
Denver er den sjette destination, som Lufthansas A380’ere kommer til at betjene denne sommer. Man flyver også til JFK i New York, Boston, Washington, Los Angeles og Delhi.
Lufthansa flyver med otte Airbus A380’ere fra München Lufthavn, som hver tilbyder 509 sæder – otte sæder på første klasse, 78 sæder på business class, 52 sæder på Premium Economy og 371 sæder på economy class.
United Airlines har i øvrigt et hub i Denver, og igennem Star Alliance kan passagerer på Lufthansas rute rejse videre til 170 destinationer – herunder Phoenix, Las Vegas og Honolulu. Lufthansa har fløjet mellem München og Denver de seneste ni år og fra Frankfurt de seneste 25 år.
Relaterede artikler:
Lufthansas Airbus A380 fra München i juni