Den nye Airbus A320-simulator i det nye træningscenter hos Atlantic Airways. (Foto: Atlantic Airways)

Atlantic Airways får godkendelse af flysimulator

Piloterne hos Atlantic Airways kan nu tage selskabets nye A320-simulator i brug efter Trafikstyrelsens godkendelse af den. I november sidste år blev selskabets nye helikoptersimulator certificeret.

I 2024 fik Atlantic Airways færdigbygget sit nye træningscenter, Atlantic Airways Aviation Academy, der blandt andet indeholder to helt nye simulatorer.

Det færøske flyselskab fik certificeret deres helikoptersimulator i efteråret, og nu er der også indløbet en godkendelse fra Trafikstyrelsen af selskabets flysimulator til Airbus A320. Flysimulatoren er købt hos hollandske SIM International.

Dermed skal piloterne hos Atlantic Airways ikke længere til Danmark eller andre europæiske lande, når de skal træne i simulator. Godkendelsen af flysimulatoren markerer et vigtigt skridt i at levere pilottræning af høj kvalitet til A320, lyder det fra flyselskabet.

Flysimulator åben for andre selskaber
A320-simulatoren er fuldt operationel, og den understøtter både typeklassificeringer og løbende træning af piloterne.

”Denne certificering understreger vores dedikation til at fremme luftfartstræning og sikkerhed på både fast- og rotorvingede luftfartøjer,” siger Jóhanna á Bergi, administrerende direktør hos Atlantic Airways. Hun suppleres af træningschef Hans Erik Jakobsen:

”Vi er begejstrede for at tilbyde operatører og flybesætninger en enestående træningsløsning, der er skræddersyet til de mange flyselskaber, der bruger A320-serien med ceo- og neo-motorkonfiguration.”

Foruden at bruge den nye flysimulator til egne piloter tilbyder Atlantic Airways også, at andre træningsorganisationer eller flyselskaber kan benytte simulatoren til sine elever eller ansatte. Der er mulighed for skræddersyet instruktion af erfarne og certificerede instruktører.

Nyt træningscenter på 1.500 kvadratmeter
Foruden A320-simulatoren er en helt ny helikoptersimulator altså også en del af det nye træningscenter lige over for Vágar Lufthavn. Simulatoren, der har navnet AW139 Reality H Full Flight Simulator, blev certificeret af Trafikstyrelsen i slutningen af november sidste år.

Dermed har Atlantic Airways nu to fuldt funktionsdygtige og topmoderne simulatorer, der lever op til de højeste standarder for kvalitet og sikkerhed. De står således i det nye træningscenter, der har både hangar og kontorfaciliteter fordelt ud på i alt 1.500 kvadratmeter.

Atlantic Airways har en flåde bestående af to Agusta Westland AW139-helikoptere, der hver har plads til 15 passagerer, samt to Airbus A320-200 og to Airbus A320neo.

 

Relaterede artikler:

Topmoderne simulator hos Atlantic Airways klar til brug

Færøerne får mest moderne simulator i nyt træningscenter

Atlantic Airways får egen A320-simulator