Emirates er endnu engang kommet ud af et regnskabsår med et rekordstort resultat på bundlinjen. Håbet er, at man kan fortsætte væksten, lyder det fra koncernchefen.
Emirates Group har fortsat kursen rettet højt over skyerne, og således har man netop offentliggjort en årsrapport for regnskabsåret 2024-25, som viser endnu et rekordhøjt resultat.
Resultatet lyder på 6,2 milliarder dollars, godt 41 milliarder danske kroner, og det får selskabet til at betegne sig selv som den mest profitable luftfartskoncern på verdensplan i regnskabsperioden 2024-25.
Det rekordstore overskud er hentet hjem på baggrund af en omsætning, som er seks procent højere end året forinden. Emirates Group oplyser, at man i det seneste regnskabsår havde en omsætning på 9,6 milliarder dollars, svarende til 261,6 milliarder kroner.
Flere passagerer og ny flytype i flåden
Emirates oplyser, at man i det seneste år har haft 53,7 millioner passagerer, og det er en stigning på tre procent sammenlignet med forrige år. I samme periode steg sædekapaciteten med fire procent.
I løbet af året blev 78,9 procent af selskabets sædekapacitet udnyttet. Det er en lille smule lavere end forrige år, hvor belægningsgraden lød på 79,9 procent.
I løbet af året tilføjede Emirates to nye destinationer i form af Bogotá og Madagaskar. Man har også genoptaget flyvninger til Phnom Penh, Lagos, Adelaide og Edinburgh. Per den 31. marts havde Emirates afgange til 148 byer i 80 lande og territorier.
Det seneste regnskabsår var også året, hvor den første Airbus A350 blev en del af flåden. Per den 31. marts havde man fire A350’ere, som flyver til Edinburgh, Ahmedabad, Bahrain, Colombo, Kuwait og Mumbai.
Har hævet barren
I Emirates Groups ledelse glæder man sig over det seneste regnskabsår. Det fortæller Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, koncernchef for Emirates Group og bestyrelsesformand i flyselskabet. Han lægger vægt på, at man har hævet ambitionsniveauet.
“I 2024-25 har Emirates Group hævet barren ved at sætte nye rekorder for overskud, omsætning og likvide aktiver. Gennem året formåede Emirates og dnata (datterselskab med rejse- og luftfartsrelaterede services, red.) at handle hurtigt for at imødekomme den stærke efterspørgsel på lufttransport på tværs af markeder og vinde kundernes gunst,” siger han.
Koncernchefen bemærker, at resultaterne er hentet hjem takket være vedholdende investeringer i koncernens ansatte, gennem nye partnerskaber og gode produkter og services.
I løbet af regnskabsåret 2024-25 har Emirates Group i øvrigt investeret 3,8 milliarder dollars i nye fly, faciliteter, udstyr, virksomheder og de seneste teknologier, lyder det. Emirates’ koncernchef udtaler, at man ønsker at fortsætte udviklingen.
“Emirates styrker sit netværk med den forventede levering af 16 A350’er og 4 Boeing 777 fragtfly i 2025-26, hvilket vil give den nødvendige kapacitet til at imødekomme kundernes efterspørgsel. Vores retrofit-program vil fortsætte med fuld hastighed for at give vores kunder de nyeste Emirates-produkter og en mere ensartet oplevelse på tværs af vores flåde af A380, B777 og A350,” siger Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum.
Relaterede artikler:
Emirates A350 får nordisk debut i Oslo